Du er her. 1416 - Aalborg Jægerklub > Riffelskydning

Riffelskydning

Riffelinstruktørerne i Aalborg Jægerklub har lavet en guide for valg af riffel til jagt.

Guiden er delt i 2 dele

her kan du se del 1
og her kan du se del 2

Indskydning og træning med riffel

Har du brug for hjælp til indskydning er du velkommen til at kontakte vores instruktører:

Instruktør:   Instruktør:
Kim Sick    Allan Stigsen
Tlf.: 9838 2332      
Mobil: 5160 8276    Mobil: 5161 5637
E-mail: sick@gvdnet.dk    E-mail: a.stigsen@hotmail.com
         
Instruktør:   Instruktør:
Steffen Bo Filt   Mads Arnfred Stie
         
Mobil: 2099 0972   Mobil: 3156 3662
E-mail:  steffen.filt@home2.gvdnet.dk   E-mail:  arnfred_3@hotmail.com
         
Instruktør:   Instruktør:
Jette Christensen   Rikke Mørch Sørensen
         
Mobil: 2235 5553   Mobil: 5194 2476
E-mail: jette-c@privat.dk   E-mail: rikkems@live.dk
         
Instruktør:   Instruktør:
Jesper Maibom   John Wagner Städe
         
Mobil: 4013 9697   Mobil: 4176 4502
E-mail: maibom@klarupnet.dk    E-mail: john-hefe@hotmail.com 
         

 

Riffelskydebanen Kimbrerhøje nord for Svenstrup.

Liggende skydning på 200 m og 300 m baner med kameramarkering.
Følg skiltet mod vest i rundkørslen ved Gøl pølser.

Der er mulighed for at indskyde og få hjælp til at træne til riffelprøven. Der skydes på 10 baner med elektronisk markering fra overdækket skydehus.

Der kan ikke købes ammunition.
Husk jagttegn, medlemskort til forening under DJ, våbentilladelse og kontanter, pris pr. riffel kr. 50,00.

Der vil kunne købes et rundstykke/kage og en kop kaffe, pris kr. 20,00.

Aalborg Jægerklub´s skydninger, se datoer i aktivitets kalenderen

 
 
Sommersæson for Kimbrene:
April Lørdag kl. 13:00 - 16:00
Maj, Juni og August Mandag og Torsdag kl. 18:30 - 21:00
September Lørdag kl. 13:00 - 16:00

Jægere på Kimbrerhøje - læs forhold der er gældende ved jægeres skydning med jagtriffel.

Du kan læse mere på www.kimbrerne.dk 

 
 

Andre muligheder: 

Jægeren & Lystfiskeren

Flugtskydebanen i Hvorup har en 100 meter underjordisk skydebane.
Der skal købes nøgle i klubhuset. Banen er åben for salg af nøgle lørdag og tirsdag.
Du kan læse mere på www.aalborg-flugtskydningsforening.dk